DAGMAR VYBÍRALOVÁ

Instructorka Yógy

 (Power) jógu jsem začala cvičit již před mnoha lety a zaujala mne natolik, že jsem chodila na lekce téměř denně. Po několika letech cvičení, na mateřské „dovolené“, po nedokončené VŠ jsem přemýšlela, co budu dělat dál. Udělala jsem si státnice z angličtiny, španělštiny a kurz powerjógy. Měla jsem štěstí, jóga začala „frčet“ a já se nyní věnuji lektorování naplno už osm let! 
Již od počátku jsem sledovala svoje klienty a zarazilo mne, že některé pozice nejsou schopni udělat. Také za mnou začali lidé chodit s různými problémy pohybového aparátu, a já jim často nedokázala na jejich otázky odpovědět. To mě přivedlo k hlubšímu studiu funkční anatomie, neboť mě zajímalo, co přesně je do pozice nepustí, resp. které svalové skupiny je třeba posilovat, protahovat, popř. uvolňovat, a hlavně proč.  Tělo je jeden celek, v němž je všechno propojené se vším tzv. fasciemi, a takto je na něj a v souvislosti s tím i na pohyb potřeba nahlížet.
 Já jako hypermobilní jedinec jsem totiž neměla problém se do většiny ásán, které se v dnešní době běžně praktikují, dostat a vydržet v nich. Nicméně toto cvičení (nejen) pro mě nebylo vhodné, poněvadž jsem nebyla dostatečně zastabilizovaná a protahovala jsem se do krajních pozic. Z tohoto důvodu, nadměrného počtu lekcí a stresu mě začala bolet záda, což mě dovedlo k propojování jógy s nejnovějšími poznatky z oblasti fyzioterapie. Absolvovala jsem různé kurzy a semináře zaměřené na zdravotní cvičení, jógovou terapii, správnou aktivaci středu těla apod.
 V současné době mě zajímá DNS metoda (dynamická neuromuskulární stabilizace) prof. Koláře, vycházející z vývojové kineziologie. Cílem je napravit špatné pohybové vzorce a tím předcházet nebo omezit bolesti.

das2.jpg
 

LEKCE

PRO KOHO JSOU VHODNÉ?

Lekce jsou vhodné jak pro lidi se sedavým zaměstnáním a bolestmi zad, tak klidně i pro sportovce jako kompenzační cvičení a prevence.

SKUPINOVÉ

Ve svých lekcích se tedy snažím dodržovat principy zdravého pohybu tak, aby cvičení pro nás bylo co nejvíce přínosné. Většinou začínáme protažením a uvolněním přetížených svalů a pojivové tkáně (fascií), často za pomocí speciálních pomůcek (míčky, rollery), popř. dechovým cvičením. 
 Následují stabilizační cviky na uvědomění si a správné zapojení středu těla. Nechybí ani dynamická fáze sestávající se zdravotního pozdravu slunce, popř. dynamické záklony, úklony, rotace. Naprostou většinu jógových pozic modifikuji tak, aby odpovídaly zdravotnímu stavu pohybového aparátu dnešní středoevropské populace.
Inspiraci hledám v jógové terapii, fyzioterapii, vývojové kineziologii, ve vlastní praxi.

IMG_20210408_111057.jpg

INDIVIDUÁLNÍ

Hlavní přínosy individuální lekce spočívají v možnosti korigovat jednotlivce v jakékoliv pozici a tím napravovat jeho pohybové vzorce. Rozhodně je doporučuji, pokud s jógou teprve začínáte, protože Vám umožní lépe pochopit vlastní tělo, popř. se zbavit bolesti zad.

IMG_20210408_111952.jpg
 

BACKGROUND

2011 – kurz instruktorky power jógy (Power Yoga Akademie, Václav Krejčík)
Asistence v jógových ásánách a umění jógového dotyku (Ladislav Pokorný)
Intenzivní týdenní jógový tábor pro učitele jógy (Ajay Bobade)
Jóga pro zdravá záda (Aneta Králová)
 2012 kurz instruktorky aero jógy (Dům jógy Anděl)
Principy zdravého pohybu, zdravá záda, roller jóga (Lenka Oravcová)
Funkční anatomie (Yoda institut)
Core training (Yoda institut, Jiří Kalina)
Jógové pozice zdravě (IQ pohyb, Daniel Muller)
Principy posilování stabilizačního systému core  (Muller)
CORE – zásobník cviků (IQ pohyb, Zbyněk Petr)
MFK kurz (manuální fyzioterapeutická korekce, Martina Končalová)
Axiální systém, horní a dolní končetina (IQ pohyb)

 

CONTACT

tel. 771 158 771

  • Facebook